painter-3009887_1920

Duvar Boyamadan Önce Ne Gibi Hazırlıklar Yapılır?

Duvarınızın rengini değiştirme vakti! Fakat nasıl yapacağınızı mı bilmiyorsunuz? Oda boyama planınız için ne gibi hazırlıklar yapmanız gerektiğine gelin birlikte bakalım.

Duvar boyama için hazırlık

Boya yapacağınız odanın duvarlarını boyaya hazırlamaya başlamadan önce odada bulunan mobilya ve eşyaların üzerini eşyalara boya damlamaması için örtün.

  • Eğer mümkünse odadaki eşyaların tümünü odadan dışarı çıkarmak daha akıllıca olur.
  • Boya damlamasına karşı boya gözlüğü takmayı ve eski kıyafetler giymeyi unutmayın.
  • Duvarların tozunu alın ve duvarları güzelce temizleyin. Bazı yüzeylerin temizliği için bez ya da elektrik süpürgesi kullanın.
  • Banyoyu ya da mutfağı boyayacaksanız 4 litre suya 3 çay kaşığı deterjan koyup karıştırın ve bu suyla duvarları silin.
  • Spatula ile duvardaki boyanın kabarmış ya da çatlamış kısımlarını kazıyın. Duvarda yer alan diğer pürüzleri örneğin alçı fazlalıklarını zımpara ile düzleştirin. Bunları yaparken kas gücünüzden faydalanacaksanız zımpara bloğu kullanabilirsiniz ya da elektrikli zımpara makinesi kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.
  • Boya yapmaya başlamadan tedarik etmeniz gereken malzemeler şunlardır; alçı, boya kutusu açacağı, boya karıştırma çubukları, çeşitli boyda rulolar, boya fırçaları ( bir tanesi latex bazlı boyalar bir tanesi yağlı boyalar için), boya tepsisi, eldiven, mobilya için örtü, rulo için uzatma borusu.

180 Responses

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *